Raksti publicēti ar žurnāla "Ko Ārsti Tev Nestāsta" redaktores atļauju
Raksti šeit tiek publicēti tikai tad, kad konkrētā mēneša žurnāls vairs nav pārdošanā preses kioskos
Elektroniskajā versijā žurnālus var abonēt un lasīt šeit
Tagad raksti sakārtoti, sākot ar jaunāko rakstu augšpusē
2017. gada marts
Piens un Svaigpiens. Divas pasaules
Pienu bieži uzskata par perfektu dabas produktu, un tas nav bez pamata. Piens satur daudzas būtiskas minerālvielas, īpaši kalciju, kas kopā ar D vitamīnu ir tik svarīgs kaulu veselībai. Mums visiem iesaka, jo īpaši, bērniem un vecākiem cilvēkiem, katru dienu lietot uzturā pienu, lai būtu stipri kauli - pienā esoša kalcija dēļ. Tomēr daudzi beidzamo gadu pētījumi nebūt neatrod sakarību starp piena lietošanu un stiprākiem kauliem, drīzāk ir tieši otrādi.
Upsalas (Zviedrija) zinātnieki (Michaelsson et al, 2014, REF http://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015) ļoti apjomīgā pētījumā secinājuši, ka regulāra piena lietošana uzturā var būt saistīta ar palielinātu mirstību un kaulu lūzumiem sievietēm un augstākiem mirstības rādītājiem vīriešiem. Šis un citi pētījumi liek apšaubīt piena pienesumu cilvēku veselībai un apstiprina it kā neloģisko - jo vairāk dzerts piens, jo vairāk kaulu lūzumu.
Taču ir viens ļoti būtisks aspekts - visi rakstā citētie pētījumi ir veikti, analizējot datus par rūpnieciski pārstrādāta (homogenizēta/pasterizēta) piena lietošanu uzturā.
Diemžēl veikalā nopērkamais piens jeb piena izstrādājums, kā to būtu pareizāk dēvēt, dramatiski atšķiras no tā piena, kādu to devusi gotiņa. Ja mēs gotiņai atnestu parādīt lielveikala paku pienu, ko dzeram, viņa pilnīgi noteikti to neatpazītu kā savējo. Jo rūpnieciski pārstrādāts - nokrejots, pasterizēts, homogenizēts, nereti ar pievienotiem sintētiskiem vitamīniem (D vitamīns) bagātināts piens – un nepārstrādāts pilntauku svaigpiens (raw milk) - ir pilnīgi 2 dažādi produkti.
Un pilnīgi atšķirīga, ja ne pretēja, ir to iedarbība uz cilvēka organismu un veselību – kā apskatīts rakstā citētajās publikācijās, pārstrādāts piens rada kaitējumu veselībai, bet svaigpiens ir veselīgs un vērtīgām uzturvielām bagāts produkts. Diemžēl, kad sabiedrībā diskutē par piena veselīgumu/neveselīgumu, tiek aizmirsta šī ļoti svarīgā nianse, un tieši tāpēc cilvēku prātos rodas apjukums.
Meklē 2017. gada marta žurnālu "Ko Ārsti Tev Nestāsta" un uzzini, ko vērtīgu veselībai dod svaigpiens, un kā to visu sabojā rūpnieciskā piena pārstrāde, iegūstot nedzīvu piena izstrādājumu, kas vairāk kaitē mūsu veselībai nekā dod labumu. Ja žurnālu nevari sameklēt, tad lasi tepat pdf formātā.
48. lappuse 49. lappuse 50. lappuse 51. lappuse 52. lappuse 53. lappuse
20. lappuse 21. lappuse 22. lappuse
23. lappuse 24. lappuse 25. lappuse
2016. gada novembris
Vai viss veselīgais tiešām tāds ir?
Raksts 23.12.2016 publicēts arī portālā www.kasjauns.lv
Kas slēpjas brokoļos un bietēs jeb - vai viss veselīgais tiešām tāds ir?2016. gada augusts
Diēta, kas palīdz pieveikt vēzi
2016. gana jūnijs
Stingumkrampji. Patiesība ir vislabākās zāles
2016. gada marts
Anēmijai pa pēdām
2016. gada februāris
Antibiotiku mācība
2016. gada janvāris
Ceļš uz veselību. Caur virtuvi
2015. gada novembris
Kas ir medaļas otrā pusē jeb Raksts Homeopātijas aizstāvībai. 2. Daļa
2015. gada oktobris
Kas ir medaļas otrā pusē jeb Raksts Homeopātijas aizstāvībai. 1. Daļa
Nolēmu, ka šeit ir īstā vieta ielikt arī saites uz citu autoru rakstiem, kas pārpublicēti no žurnāla Ko Ārsti Tev Nestāsta un kas pieejami interneta portālos
Turpmāk vēl